A szerb népet „Vihar” fegyveres akcióban ért szenvedés és üldözés évfordulójára emlékeztek ma este a Lifka Sándor moziban. Beszédet mondott Stevan Bakić, Szabadka polgármestere és Miroslav Karan, az Észak-Bácskai Szerb Egyesületek Szövetségének elnöke, valamint levetítették Miloš Radunović rendező és forgatókönyvíró „Vihar” című filmjét. Stevan Bakić polgármester elmondta, hogy 1995. augusztus 4-én kora reggel a horvát erők megtámadták a Szerb Krajina Köztársaságot és támadást indítottak a több ezer éve szerbek lakta területek ellen, amivel elkezdődött a legnagyobb etnikai tisztogatás a második világháború utáni Európában, és hogy ez a sebünk soha nem gyógyul be, és történelmi igazságtalanság, még egy a sorozatban, hogy a szomszédos ország a tehetetlen és fegyvertelen nép elleni tettét a legnagyobb győzelmeként ünnepli.
„A „Vihar” a szerbek számára a szomorúság jelképe. Csak fájdalmat, szenvedést és veszteséget hozott. Az első világháború után megfeleződött lélekszámú, a Jasenovacba, Gradiškába, Pagra és más táborokba küldött nép; az usztasa gödröket, táborokat, puskagolyókat, kalapácsokat késeket túlélők leszármazottai negyedmillió emberből álló menekülő oszlopban találták magukat, elhagyni kényszerülve otthonaikat és az ismeretlenbe indulva Európa második világháború utáni legnagyobb menekülthullámában.” – emelte ki Stevan Bakić.

Emlékeztetett, hogy máig nem került az igazság színe elé minden bűnöző, aki betegeket, időseket, nőket, gyermekeket, gazdákat, földműveseket és állattenyésztőket kényszerített arra, hogy egy nap alatt hajléktalanná váljanak és egész életük, munkájuk eredményéből annyit vihessenek magukkal, amennyi a traktor pótkocsijába belefér.
„Keresztényekként megvan a reményünk, hogy a végső igazságosság Istené, mert az emberi igazságszolgáltatás sokszor megbukott. Az igazság az egyetlen alap, amelyre a jövőt építjük, mert tanúi vagyunk annak, hogy a tagadhatatlan igazságoktól való eltávolodással a történelem soha úgy még nem változott, mint ma. Azért vagyunk itt, hogy megfogadjuk, soha nem feledjük a bűntetteket. Valakinek viselnie kell a felelősséget a népünk ellen elkövetett összes atrocitásért, az áldozatokért. Ha nem a bíróság előtt, Isten színe előtt mindenképpen. Életükkel fizettek származásukért, mert abban a harcban az igazságosság előre el volt ítélve.” – hangsúlyozta Stevan Bakić polgármester.
Azért vagyunk itt – tette hozzá –, hogy testvéreink emléke előtt tisztelegjünk, akik nem ismeretlen emberek és vallások, hanem keresztények áldozataivá váltak.
„Nikolaj Velimirović szent püspök azt írta: Isten nem pusztulásra teremtette az embereket, hanem üdvösségre. Van-e olyan kertész, aki elülteti a növényeket, majd azt kívánja, hogy kiszáradjanak és tönkremenjenek? Istennek egyetlen kívánsága van: hogy minden ember térjen meg és forduljon el a gonosztól. A ‘Vihar’ számunkra nem feledhető, és egyben figyelmeztetés is. Az áldozatokért, szeretteinkért imádkozunk ma, és nem akarunk új konfliktusokat, nem akarunk háborúkat, de soha senki nem veheti el tőlünk a jogot, hogy emlékezzünk mindarra a szörnyűségre, ami akkor ért minket, és nem teheti szóvá, hogy az emlékezés kultúráját ápoljuk. Mert minden, amit elfelejtünk, megsemmisít bennünket, és elveszi a holnaphoz való jogunkat.” – mondta Stevan Bakić.

Sokan önök közül, az idősebbek, ma is álmodják és óvják a feledéstől a kolostorokat és szent helyeket, a tájakat, a városokat és falvakat, amelyeket őseik építettek, és amelyek a fiatalságukat jellemezték – mondta Stevan Bakić, és hozzátette, hogy a fiatalabbak pedig itt találtak otthonra, házat építettek, szülők lettek, és a jövő felé fordulnak.
„A menekülttáborokból származó gyerekek egy generációja nőtt fel itt, büszke, szomorú, de elszánt emberekké, és a menekülők oszlopában maszatos és ijedt kisfiúk és lányok közül sokan büszkén viszik tovább népük dicsőségét a tudomány, a kultúra, a sport, az oktatás, a politika terén. Rajtunk múlik, hogy tegyünk azért, hogy ilyen viharok soha többé ne fordulhassonak elő senkivel. Hogy többé senki ne érezze azt a soha nem múló fájdalmat, bánatot és szomorúságot, amikor el kell hagynia ősei földjét. Célunk, hogy a fiatalok érezzék, hazájuk biztonságot nyújt számukra, hogy itt építhessék jövőjüket és alapíthassanak családot.” – mondta Stevan Bakić.
Kiemelte, hogy nem valószínű, hogy mások „Viharról” és néhány más történelmi eseményről alkotott véleménye valaha is megbékéljen a mi tapasztalatainkkal, mert a hóhér és az áldozat nem békül ki.
” A sebeket új sikerekkel gyógyítjuk és emelt fővel vagyunk büszkék szülőföldünkre. Az igazságosság, az emlékezet, az együttérzés nem a múlté, hanem a jelené, ezek határozzák meg mennyire lesz más a jövő. A mi utunk, Szerbia útja tövissel van teleszórva, de oda vezet, ahová törekszünk. Egy stabil és biztonságos jövőbe.” – hangsúlyozta Stevan Bakić polgármester.
Végezetül elmondta, hogy Krajina elestének 28. évfordulójára emlékezve üzenjük a világnak, hogy a második világháború utáni legnagyobb népüldözés sajnos „büntetés nélküli bűn” maradt.
„Örök dicsőség a “Vihar” és az összes üldöztetés szerb áldozatának. Örök dicsőség minden szerbnek Dalmácia, Banija, Kordun, Líka és Nyugat-Szlavónia területéről, Jadovna, Prebilovci, a Petrovaci úton elkövetett gyilkosságok, Jastrebarsko, Glina és Jasenovac minden áldozatának, akik szenvedése előtt földig hajolunk. Örök dicsőség minden pogrom és vihar áldozatának. Szerbia nem felejt!” – zárta szavait Stevan Bakić polgármester.

Miroslav Karan többek között elmondta, hogy a tíz egyesületet tömörítő Észak-Bácskai Szerb Egyesületek Szövetsége, valamint az észak-bácskai térségében működő többi szerb egyesület immár kilencedik éve őrzi szerényen és méltó módon a több évszázados szülőföldről elüldözött 250.000 ember emlékét, a 2.500 meggyilkolt, köztük sok nő és gyermek emlékét, a leégett templomok és elpusztított szerb vagyon emlékét.

„A mi kötelességünk egyesületként, függetlenül attól, hogy szövetségben, egyénileg vagy más módon működünk, hogy ezekben a kérdésekben egységesek legyünk és egyetértsünk. Csak így tudunk erős üzenetet küldeni, hogy a második világháború óta a legnagyobb népüldözést nem fogjuk és nem is szabad elfelejteni” – mondta Miroslav Karan.
A szabadkai Úr mennybemenetele templomban, szintén az Észak-Bácskai Szerb Egyesületek Szövetsége szervezésében holnap délelőtt szent liturgiát és megemlékezést tartanak a „Vihar” bűncselekmény áldozataiért.